Interjú a klubelnökkel

Az NB I/B-s újonc SBS Eger-Eszterházy SZSE férfi kézilabda-csapata sok tekintetben élen jár a közösségformálásban.

– Elnök úr! A kézilabda iránti rajongást mi táplálja Önben?
– A kemény, de sportszerű küzdelem és a mérkőzések kiszámíthatatlan, fordulatos végjátéka – válaszolta Szabó Róbert. – Mocsai Lajos szövetségi kapitány szerint a magyar emberek vérmérsékletéhez ez a labdajáték áll a legközelebb. Talán éppen ezen okok miatt.

– Vezetőként milyen érzést jelentette visszatérni ahhoz a klubhoz, ahol korábban játszott?
– Általános iskolás koromtól az egyetemi éveim végéig játszottam úgy, hogy felnőtt csapat tagjaként két alkalommal jutottam fel NB I/B-be. Az NB II-es bajnokságot megnyerve előbb a Debrecennel, majd a Nyírbátorral ünnepelhettünk aranyat. Ezek ellenére játékosként a legemlékezetesebb évek az egri klubhoz kötnek. Pontosan oda, ahol tavaly elnöknek választottak, így újra az egyesület céljait segíthetem munkámmal. Igaz, most már nem a pályán, de ahhoz egészen közel.

– Sikert, örömet, elégedett pillanatot mikor kapott az egri együttestől?
– A másodosztályban a csapatok képességei egészen közel állnak egymáshoz, nincsenek szélsőséges tudásbeli és fizikai különbségek. Az aktuális koncentrációs állapot és egészen apró játékelemek döntenek el mérkőzéseket. Ha az eredményeket figyeljük, akár csak az Eger esetében, számos egy-két gólos különbséggel zárult meccset játszottunk. Klubelnökként és szurkolóként is egyaránt ekkor vagyok a legboldogabb, mert ez a kézilabda igazi arca: az utolsó pillanatig kiélezett küzdelem a pályán, a szurkolók eufórikus állapotban a nézőtéren. Ez az igazi adrenalin bomba.

– Hazai környezetben újoncként mindenkinek komoly próbatétel az Eger legyőzése. Idegenben viszont…
– Az otthoni bravúrgyőzelmekkel szemben vendégkénti szereplésünk valóban hagy kívánnivalót maga mögött. A magasabb célok eléréséhez nem lehet a hétvégihez hasonló vereségeket szenvedni. Viszont büszke vagyok arra, hogy a körcsarnokban rendre több száz néző buzdít bennünket, akik belehajszolnak minket a győzelembe. Ellenfeleink közül senki sem érkezhet Egerbe a biztos két pont reményében, ez pedig egy újonc esetében nagy fegyvertény.

– A szilárd háttér is fontos egy klub életében, különösen, ha a nem a középszert célozzák meg a vezetők.
– Terveink között szerepel az élvonalbeli tagság elérése, de nem mindenáron. Ennek a célnak akkor lesz itt az ideje, ha rendkívül stabil financiális háttérrel és eredményes utánpótlással rendelkezünk. Azt már elértük, hogy több évre előre kiszámítható költségvetéssel szerepelhetünk a másodosztályban. Nincsenek megaszponzoraink, az önkormányzati költségvetéstől sem függünk, ugyanis a további kis sportegyesülethez hasonló mértékű támogatást kapunk. Természetesen ez az összeg is fontos, ám több lábon állunk, és jó néhány rendkívül fontos partnert sikerült megnyerni céljainkhoz.  A Hesi Kft. és az SBS Kft. cégvezetői is rendkívül nyitottan álltak a sporttámogatás ügyéhez, nélkülük csak kósza terveink lehetnének. Ennek a partnerségnek rendkívül fontos eleme, ha tetszik ellenértéke, a sportmarketing által elérhető társadalmi szerepvállalás pozitív üzenete. Erre nagy hangsúlyt fektetünk.

– Szakmai együttműködés terén is jócskán tapasztalható előrelépés. Itt mi a következő lépés?
– Fontos szövetségeket kötöttünk az utánpótlás-program sikeressége érdekében. Operatív, a mindennapjainkat átszövő kapcsolatot ápolunk az Eszterházy Károly Főiskolával és az Egri Városi Sportiskolával. Szintén jó viszony a női kézilabda csapat stábjával. Ha elképzeléseink megvalósulnak és a szövetség is hajlik az időpont módosításra, akkor a bajnokság utolsó két mérkőzését már a hölgyekkel közösen, közvetlenül egymás után játszva rendezhetjük a körcsarnokban.

– Társadalmi szerepvállalásban is az élen jár az egylet. Ennek mi az üzenete?
– Igyekszem a csapatot és a szakmai stábot is bevonni minden olyan társadalmi esemény kapcsán, ahol lehetőség kínálkozik arra, hogy népszerűsítsük a kézilabdát, a sportolás fontosságát és az egészséges életmódot. Az együttes tagjai rendszeresen járnak véradásra, de volt rá példa, hogy a Gárdonyi Géza Színházban néztünk meg közösen egy sportos témájú előadást. Április 22-i következő hazai mérkőzésünk teljes jegybevételét a fogyatékos gyermekekkel foglalkozó Szalaparti Módszertani Intézmény javára adományozzuk, ma este pedig szurkolóinkkal közös buszon kelünk útra Gyöngyösre, ahol megnézzük az Algéria elleni felkészülési válogatott mérkőzést.

– Az egri kézilabdázás sikereinek hosszútávú zálogát miben látja?
– A biztos alapokon nyugvó utánpótlásban. Életre hívtunk egy programot, melyben a gyermekek a felnőtt csapat edzőitől és játékosaitól sajátíthatják el a kézilabda szabályait és a játék trükkjeit. A klubunk szervezte kézilabda oktatás ingyenes és kötelezettségektől mentes. Az a nem titkolt célunk, hogy a sportolni vágyó gyermekek a lehető legnagyobb számban ismerkedjenek meg ezzel a csodálatos sportággal. Jelenleg mintegy 150 gyermek vesz részt oktatásainkon, erre a létszámra büszkék vagyunk, de itt nem állunk meg.

– Felnőtt szinten milyen elvárásokat fogalmazott meg a csapat felé?
– Lényeges, hogy a játékosaink tudják: a mi közegünkben, Egerben ők is példaképek, a sportoló, a kézilabdát tanuló gyermekek példaképei. Ezért mindenkitől elvárom, hogy ennek megfelelő életvitelt folytasson. Szerencsére a fegyelmezéssel nincs sok teendőnk, mert a játékoskeret összeállításánál, egy-egy igazolást megelőzően sosem csak a technikai képességeket vesszük figyelembe, hanem az emberi tényezőket is. Jó csapatot és jó közösséget szeretnénk építeni, akikre az egész város büszke lehet.

Forrás: www.heol.hu