Nagyágyú az élvonalból: Szabó Péter Egerbe igazolt

A tavaly a másodosztályban ötödik helyezést elérő SBS-Eger férfi kézilabda csapatának idei hatodik igazolása valódi nagy fogás. Az egri csapat építése Csík János vezetőedzői szerepvállalásával kezdődött, majd Pánczél Zoltán, Kőrizs István, Zalai László és Szabó Tamás írt alá a megyeszékhelyre. A szlovák válogatott Szabó Péter az élvonalban remeklő szomszédvár, Gyöngyös házi gólkirályaként érkezett Egerbe.

Az élvonalból érkeztél, talán azonnal feltehetjük a kérdést, miért a másodosztályban folytatod a pályafutásodat?

Megmondom őszintén, fél éve nem gondoltam volna, hogy az NBI/B-ben folytatom. Próbáltam megtalálni az életemben azt a koncepciót, ami hosszútávon is működőképes lehet. El kell mondanom, hogy nem szeretek évente csapatot váltani, szeretem a hosszú távú dolgokat, s ezzel a koncepcióval találkoztam az SBS-Egernél. Nagyon szimpatikusnak tartottam minden szempontból, ezért is egy plusz egy évre igazoltam Egerbe. Nem lesz egyszerű dolgunk a bajnokságban, hiszen több csapat is fel szeretne jutni, de annál jobb, annál izgalmasabb lesz ez a történet.

A pályafutásod sok izgalmas állomást tartalmaz, hol és mikor ismerkedtél meg a sportággal?

A Dunaszerdahelyen, az Atlétikai Klubban kezdtem el kézilabdázni, még az általános iskolában. Felvidéki magyar családból származom, ott szerettem meg a kézilabda alapjait, de párhuzamosan fociztam is.

Minek a hatására választottad inkább a kézilabdát?

A véletlen műve volt, hogy a kézilabdára esett a választás. Nem volt olyan focicsapat a korcsoportomban, ahol játszhattam volna, így az idősebbek között szerepeltem, ami 10-12 évesen nem sok sikerélményt adott. A kézilabdában pedig indítottak a korosztályomban csapatot, így maradtam a kézilabda mellett.

Mely csapatoknál játszottál pályafutásod során?

Dunaszerdahelyről 16 évesen a Győri ETO-ba igazoltam, itt hat gyönyörű esztendőt töltöttem el. Ezt követte a Pick Szeged, ahol egy sérülés hátráltatott, itt nem találtam meg annyira a számításaimat. Átigazoltam az Elektromoshoz, ahol három év alatt háromszor voltunk negyedikek. Pályafutásomat ezt követően Gyöngyösön folytattam, ahonnan egy 3 éves kecskeméti kitérőt követően, most Egerbe igazoltam.

Mi volt a legjobb eredményed eddig?

Amire igazán büszke vagyok, az talán nem is a sporteredmények, hanem hogy az akaraterőmmel és a kitartásommal NB I-es szintre tudtam magam küzdeni.

A tények kedvéért:

Magyar Kupa II. és III. hely (Szeged és Elektromos)

Magyar bajnokság II. hely (Szeged)

Kijutottunk a VB-re és az EB-re a szlovák válogatottal

 

Mondhatjuk, hogy nem ismeretlen számodra a csapat, hiszen legutóbb a Dobó-kupán is játszottatok egymás ellen. Mi a véleményed az SBS-Egerről?

Pár fiút ismerek a csapatból, van akit látásból, van akit személyesen. Azt kijelenthetem, hogy kifejezetten nem vagyok túlzottam tájékozott az NBI/B-s közegben, hiszen nem ezekkel a csapatokkal ütköztünk meg hétről-hétre. Abban viszont biztos vagyok, hogy nekem is jót fog tenni ez az osztályváltással járó vérfrissítés.

Az Eger új vezetőedzője Csík János, dolgoztál már vele?

Hallomásból persze ismerem, de még csupán köszönőviszonyban vagyunk. Azért a felkészülés közeledtével egyre gyakrabban szoktunk beszélgetni. Jó szimata van a Jani bácsinak, aztán majd meglátjuk, hogy a közös munka mennyire lesz gyümölcsöző, én nagyon várom mindenesetre.

Milyennek látod a Gyöngyös-Eger kapcsolatot a kézilabda berkein belül?

Én kifejezetten rosszat nem tudok mondani erről a viszonyról. Az biztos, hogy két dudás nem fér meg egy csárdában, tehát a rivalizálás egy egri feljutás esetén előfordulhat, de a sport erről szól. Jó kapcsolatot ápolok a gyöngyösiekkel, problémám nem adódott abból, hogy Egerbe igazolok.

Tavaly klubcsapatod házi góllövő listáját te vezetted, mik a célkitűzések a következő idényre?

Most őszinte leszek. Átlövőként úgy lépek pályára, hogy mindig a csapat hasznára legyek. Van, amikor az a feladat, hogy tíz gólt kell lőni, de van, hogy tíz gólpasszt kell adni.

Ha azt kívánja a mérkőzés, hogy hússzor kell helyzetbe hozni a társamat, akkor abban a pillanatban a gólkirályság egyáltalán nem érdekel. Szerintem egy csapaton belül az egységes csapatszerkezetnek ki kell alakulni. A csapat akkor tud működni, ha nem egyénekből áll, hanem amikor az egyének egymásért küzdenek. Ha ki tud fejlődni ez a csapatmorál, akkor lehet úgy is jól látszani, hogy két gólt lövök, meg lehet úgy is, hogy tízet. Amikor mindenki azért fog küzdeni, hogy a csapat eredményes legyen, s lesz szíve még eggyel továbbtenni a labdát, akkor a siker meg fogja hozni azt a hangulatot, azt az állapotot, amire szüksége lesz az Egernek. Mindez szükséges is lesz ahhoz, hogy az év végén arról tudjunk beszélgetni, hogy ez egy sikeres történet volt-e.

 

Szabó Péter párjával, az egykor Győrben kézilabdázó Jókai Nórával őszre várják közös gyermeküket. Mindketten Egerbe költöznek, a családi teendők mellett közösen foglalkoznak utánpótláskorú gyermekekkel, tanítják őket kézilabda alapjaira. Bátran feltételezhető tehát, hogy a bajnoki cím felé kacsingató felnőtt csapat mellett az egri kézilabda utánpótlása is nagyot igazolt.

 

2013.07.08.

www.handballeger.hu

Fotó: Lénárt Márton